ltc

Litecoin

ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin چیست؟


لایت کوین (Litecoin) که گاهی اوقات از آن به عنوان برادر کوچک بیت‌کوین هم یاد می‌شود، در واقع همانند بیت‌کوین یک سیستم نقدی بدون واسطه است. این ارز دیجیتال اولین رمزارز ساخته شده پس از پیدایش بیت کوین است و از زمان تولدش که در سال ۲۰۱۱ بوده تاکنون توانسته نرخ پذیرش مناسبی به دست بیاورد و محبوبیت قابل‌ توجهی را در میان کاربران کسب کند.

لایت کوین Litecoin چیست؟

لایت کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاک چین و یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت های نسبتا فوری و کم هزینه را در سراسر جهان فراهم می‌کند. در این پروتکل می‌توان دارایی‌های دیجیتالی به نام لایت کوین یا به اختصار LTC را بدون هیچ واسطه و نهاد مرکزی و به صورت کاملا غیرمتمرکز در سراسر جهان منتقل کرد.

همانند بیت کوین، امنیت شبکه لایت کوین هم با رمزنگاری و فرایند اثبات کار (استخراج) تضمین شده است. تراکنش های لایت کوین تقریبا چهار برابر سریع تر از بیت کوین هستند.

Litecoin دو الگوریتم ایجاد کرد که به نوبه‌ی خود آن را متفاوت از سایر ارزهای دیجیتال نشان داد، که نام های آن شبکه لایتنینگ (Lightening Network) و Segregated Witness می‌باشد که به اختصار SegWit نامیده میشود. این دو الگوریتم اجازه می‌دهد کاربران معاملات بیشتری را در زمانی کمتری انجام دهند. این شامل حجم بیشتری از مبادلات با سرعت بالا و هزینه های کم می‌شود

تولید و انتقال سکه‌ها در شبکه لایت‌کوین بر اساس یک پروتکل رمزنگاری منبع باز است و توسط یک واحد مرکزی مدیریت نمی‌شود و این روند تا حد زیادی شبیه به اصولی است که در بیت‌کوین هم وجود دارد اما تفاوت‌هایی هم با آن دارد.


کاربردهای ارز دیجیتال لایت کوین


با توجه به اینکه لایت‌کوین و بیت‌کوین شباهت زیادی در ساختار و عملکرد دارند می‌توان انتظار داشت که اکثر اعمالی که با بیت‌کوین قابل‌اجرا است با لایت‌کوین هم انجام شود. به‌بیان‌دیگر با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توانید در هر زمان و مکان ارزش مالی را ارسال و دریافت کنید. هم‌اکنون برخی از فروشگاه‌های آنلاین، لایت‌کوین را در کنار سایر ارزهای دیجیتال می‌پذیرند.

لایت کوین Litecoin چیست؟

چارلی لی، مخترع لایت کوین اعلام کرده که برای جلوگیری از سوءتفاهم‌ هایی که ممکن است از صحبت‌ های او برداشت شود و موجب افزایش یا کاهش قیمت لایت کوین شود تمامی لایت کوین‌های خود را فروخته و هیچ لایت کوینی در اختیار ندارد. وی ابراز داشته: «هر زمان که من در مورد قیمت بیت کوین یا اخبار خوب و بد حرفی بزنم، به این متهم می‌شوم که این کار را برای منافع خود انجام داده‌ام به همین خاطر تمامی لایت کوین‌های خود را فروختم و اهدا کردم.»

لایت کوین هم مانند بیت کوین از قیمتی در حدود ۱ سنت کارش را آغاز کرد. این ارز تا سال ۲۰۱۴ رشد قیمت خیلی خوبی داشت اما بعد از آن با کاهش قیمت محسوسی مواجه شد و حدود سه سال در محدوده قیمت ۱ تا ۴ دلار بالا و پایین می‌شد. سال ۲۰۱۷ دوران انفجار لایت کوین بود. در حالی که بیت کوین در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۷۰۰ درصد رشد کرد، لایت کوین با رسیدن به بالاترین قیمت تاریخش یعنی ۳۲۰ دلار، صعودی ۷۰۰۰ درصدی را تجربه کرد.

افزایش آگاهی مردم در حوزه ارزهای دیجیتال و گسترش ارزهای بلاک چینی باعث رشد قیمت شدیدی در تمام ارزهای بالای جدول شد. شرکت های زیادی از جمله برخی از سایت های قمار، لایت کوین را به عنوان روش پرداخت پذیرفتند که در رشد قیمت آن بی تاثیر نبود.


پروتکل رمزارز لایت کوین (Litecoin) چیست؟


اینجا هم مجدداً داستان مشابهت‌های لایت‌کوین و بیت‌کوین را باید متذکر شویم. لایت‌کوین از الگوریتم اثبات کار بهره می‌برد اما به‌جای به‌کارگیری SHA-۲۵۶ از Scrypt استفاده می‌کند.
استفاده از الگوریتم SHA-۲۵۶ در بیت‌کوین باعث شد ماینرها به‌ مرور زمان سراغ دستگاه‌های قوی‌تری برای استخراج بروند و چون این دستگاه‌ها گران‌تر هستند درنتیجه توزیع بیت‌کوین در جامعه بیشتر بین ماینرهای ثروتمند اتفاق می‌افتد و یک فضای اقتصادی ناعادلانه را شکل می‌دهد.

چارلی لی بنیان‌گذار لایت‌کوین باهدف جلوگیری از تکرار این اتفاق از الگوریتم Scrypt استفاده کرد. تفاوت اصلی بین این الگوریتم و همتای آن در بیت‌کوین تأکید آن به استفاده از توان حافظه دستگاه برای ماینینگ لایت‌کوین است.

الگوریتم اسکریپت چیست؟

اسکریپت در ابتدا s-crypt نامیده می‌شد اما حالا همان اسکریپت تلفظ می‌شود. کاری که این الگوریتم می‌کند، استفاده از الگوریتم SHA 256 بیت کوین است. محاسبات این الگوریتم بیشتر به صورت پشت سر هم است، در نتیجه موازی کردن محاسبات امکان‌پذیر نیست. این به چه معنا است؟

فرض کنید ۲ فرایند A و B‌ دارید. در بیت کوین برای ASIC امکان دارد که هر دو فرایند را به طور هم‌زمان انجام دهد که به معنای موازی کاری است. اما در لایت کوین شما باید ابتدا فرایند A و سپس فرایند B را به صورت پشت سر هم انجام بدهید. اگر بخواهید که آن‌ها را به صورت موازی انجام بدهید، حافظه مورد نیاز آنقدر زیاد می‌شود که عملا غیر ممکن است.

اسکریپت را «مسئله سخت نیازمند به حافظه» می‌دانند؛ چرا که تنها عامل محدود کننده، قدرت پردازش نیست بلکه حافظه هم یک مانع خواهد بود. این همان دلیلی است که به خاطر آن موازی کردن تبدیل به یک مانع می‌شود.

انجام عمل پردازش با ۵ حافظه در حالت موازی، نیازمند ۵ برابر حافظه بیشتر است. البته دستگاه‌هایی وجود دارند که از ده‌ها حافظه استفاده می‌کند، اما ۲ عامل مانع این عمل می‌شوند:

۱.افراد عادی می‌توانند با خرید کارت‌های حافظه معمولی به رقابت بپردازند.

۲.حافظه نسبت به چیپ‌های هش SHA-256 خیلی گران‌تر است.

اسکریپت عمدا طوری طراحی شده تا عملیات استخراج و ایجاد شرایط عادلانه درون لایت کوین، برای همه میسر باشد. اما علی‌رغم این هدف متعالی، الگوریتم Scrypt در عمل نتواست چندان موفق عمل کند و خاصیت مقاومت خودش در برابر ماینینگ با پردازنده‌های گرافیکی را از دست داد. اخیرا شرکت‌هایی مثل Zeus And Flower توانسته‌اند چیپ‌های Scrypt ASICs بسازند. در حال حاضر بیشتر کاربران ارز دیجیتال لایت‌کوین بر این باورند که مسئولان لایت‌کوین باید این الگوریتم را تغییر دهند تا بار دیگر به شعارهای اولیه جامه عمل بپوشانند.


تفاوت بیت کوین و لایت کوین چیست ؟


در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین بعد از حدود ۱۰ سال هنوز مشخص نیست، خالق لایت کوین شخصی است به نام چارلی‌ لی که کارمند سابق گوگل و صرافی معتبر کوین بیس بوده و در سال ۲۰۱۱ با تغییرات بزرگی در پروتکل بیت کوین،‌ شبکه لایت کوین را معرفی کرد.

فلسفه ای جالب برای تولد لایت کوین وجود دارد. اگر بیت کوین طلای ارزهای دیجیتال باشد،‌ لایت کوین را باید نقره ی این بازار دانست. به این معنی که هدف لایت کوین ایجاد ارزی برای مقاصد روزمره تر و ارزان تر است.

لایت کوین Litecoin چیست؟

شبکه لایت کوین سریع‌تر از بلاک چین بیت کوین است. استخراج کردن یک بلاک لایتکوین به ۲٫۵ دقیقه زمان احتیاج دارد در حالی که این زمان برای بیت کوین ۱۰ دقیقه است.

کارمزد در شبکه لایت کوین در حال حاضر کمتر از بیت کوین می باشد و در حالی که تعداد کل بیتکوین‌های قابل استخراج ۲۱ میلیون واحد است، تعداد ۸۴ میلیون سکه لایت کوین قابل ماین خواهد بود که در زمان نگارش این مقاله حدود ۵۸ میلیون سکه از این ارز استخراج شده و قیمت واحد هر LTC برابر با ۶۱٫۵ دلار است.

پاداش استخراج هر بلاک در حال حاضر ۲۵ واحد لایت کوین است. این پاداش در هر ۸۴۰,۰۰۰ بلاک نصف خواهد شد. پاداش بلاک بیت کوین در حال حاضر ۱۲٫۵ واحد بیت کوین است و در هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک نصف می‌شود.

الگوریتم هش کردن لایت کوین بر اساس Scrypt  است درحالی‌که بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند. در حال حاضر استخراج کردن لایت کوین ارزان‌تر و ساده‌تر است.

برای استخراج لایت کوین از الگوریتم‌های استخراج مبتنی بر توان پردازشی پردازنده مرکزی (CPU Mining) و کارت گرافیکی (GPU Mining) استفاده می‌شود.

لایت کوین Litecoin چیست؟