ortlieb

خورجین دوچرخه

راهنمای انتخاب خورجین دوچرخه و کیف دوچرخه

اگر شما از دوچرخه تان برای سفرهای شهری و سفرهای طولانی تر استفاده می کنید به چیزهای بیش از تیوب و لوازم پنچرگیری نیاز دارید. با اینکه یک کوله پشتی یا کیف بند دار مناسب هستند، اما گاهی اوقات سبد یا کیف های مخصوص دوچرخه بهترین گزینه می باشند.

انواع خورجین دوچرخه

خورجین دوچرخه
نام خورجین (Pannier) از کلمه فرانسوی Panier به معنی سبد گرفته شده است. خورجین ها میان سایلکتوریست ها و سایر دوچرخه سوارانی که وسایلشان را حمل می کنند رایج است. از ویژگی های خورجین ها می توان به جادار بودن، محافظت از وسایل در آب و هوای مختلف و امکان جدا کردن سریع از روی باربند و همراه داشتن وسایل اشاره کرد. آنها به سادگی امکان بسته شدن روی باربند را دارند. همچنین امکان استفاده تکی یا بصورت جفت را دارند.
اخطار: مطمئن شوید که در چرخش عادی پاها هنگام رکاب زدن، پاشنه پاهایتان با خورجین در تماس نباشد. خورجین های خیلی بزرگ یا اتصال نادرست خورجین می تواند سبب برخورد پاشنه به خورجین و دوچرخه سواری در شرایط غیرایمن شود.
اشیاء کوچک ممکن است در خورجین های بزرگ گم شوند، پس به سازماندهی و بسته بندی آنها اقدام کنید. برای مثال شما می توانید ابزار دوچرخه را در یک بسته، کلید، کیف و موبایل خود را در بسته دیگر و غذا و سایر مواد خوراکی را در سومین بسته قرار دهید. اینکار احتمال گشتن به دنبال وسایل را کاهش می دهد.

  

کیف روی تنه
این کیف ها روی لوله بالایی تنه (Top Tube) دوچرخه قرار می گیرند و برای برنامه های کوتاه و تفریحی مناسب می باشند. شکل این کیف ها همانند خورجین ها می باشد با این تفاوت که حجم و وزن آنها به مراتب کوچکتر از خورجین است.
این کیف ها در قسمت جلوی لوله بالایی تنه و کنار پیشانی  دوچرخه بسته می شوند. فضای کوچک این کیف ها کاربرد آنها را بسیار شبیه به کیف روی فرمان کرده و همانند آنها برای قرار دادن وسایل ضروری و مواد غذایی مورد استفاده در مسیر ایده آل است.

کیف زیر زین
این کیف ها زیر صندلی دوچرخه قرار می گیرند و معمولاً به ریل های صندلی متصل می شوند. بیشتر این کیف های برای قرار دادن وسایل کوچک از قبیل آچار چندکاره، تیوب یدک، تایلیور، وصله پنچری و غیره مناسب است. مدل های بزرگتر می توانند موارد بیشتری را در خود بگنجانند. از این کیف ها روی دوچرخه تان استفاده کنید تا هرگز نگران جاگذاشتن وسایل ضروری دوچرخه در خانه نباشید.

کیف فرمان
این کیف توسط بست یا بند روی فرمان متصل می شود. دسترسی آسان و فضای بیشتر نسبت به کیف زیرزین آن را برای قرار دادن دوربین، عینک ضدآفتابی یا خوراکی، ایده آل می سازد. برخی مدل های در قسمت بالای کیف دارای یک لایه پلاستیکی شفاف برای قرارگیری نقشه می باشند که محبوبیت زیادی در بین دوچرخه سواران توریست دارد.
اخطار: مطمئن شوید کیفی که انتخاب می کنید تأثیری در بکارگیری دسته دنده و ترمزها ندارد، همچنین کیف روی فرمان را بیش از اندازه پر نکنید که اینکار باعث بهم خوردن بالانس فرمان می شود.

صندوق باربند (Rack Trunk)
این کیف محکم بالای خورجین عقب توسط بندها و بست های نگهدارنده خود استفاده می شود. صندوق های روی باربند از خورجین ها کوچک تر هستند اما از کیف های زیر زین به مراتب بزرگترند.
استفاده از آنها برای کسانی که به دنبال فضای بیشتر برای قرار دادن وسایل هستند بسیار راحت می باشد. در بسیاری از این کیف ها از صفحات پلاستیکی برای تقویت نواحی تحت فشار و حفظ شکل کیف استفاده شده است. قرار دادن وسایل در این کیف ها به دلیل وجود فضاهای تقسیم شده در کیف به آسانی امکان پذیر می باشد. حتی برخی از کیف های صندوقی دارای پوشش ضدآب داخلی نیز می باشند.


نکات لازم برای خرید و استفاده از کیف ها:

قابلیت تنظیم
برخی کیف ها توسط بندهای پارچه یا چسبی قابل تنظیم می باشند. اینها به شما اجازه می دهند تا بارهای متفاوتی را در سایزهای مختلف حمل کنید بدون اینکه قسمتی از کیف بدون استفاده باقی بماند یا در باد تکان بخورد و یا در اثر پیچیدن دوچرخه از سمتی به سمت دیگر جابجا شوند.

دسترسی آسان
همانگونه که قبل از این گفته شد، دسترسی به کیف های روی فرمان نسبت به خورجین ها یا کیف های زیر زین بیشتر می باشد. یک نکته دیگر: چند قسمت برای باز کردن روی کیف وجود دارد؟ زیپ دار هستن یا چسبی؟ جیب های کوچک برای سازماندهی بهتر وسایل وجود دارد یا صرفاً دارای یک فضای بزرگ، ساده و تقسیم نشده است؟ بعضی دوچرخه سواران به این مسائل اهمیت می دهند و بعضی دیگر برایشان اهمیت ندارد.

مقاومت در برابر آب
اگر از آن دسته دوچرخه سوارانی هستید که در هر شرایط آب و هوایی دوچرخه سواری می کنید و تعارفی با باران و پاشیده شدن آب سطح جاده ندارید، به دنبال کیف های “ضد آب” به جای “مقاوم در برابر آب” باشید. کیف های ضد آب از مواد پلاستیکی ساخته می شود که امکان خشک ماندن و حفظ وسایل داخل کیف حتی در زیر باران مستقیم دارد.

اتصالات جانبی
اگر در محیط های عمومی توقف می کنید، شما احتمالاً تمایل دارید تا وسایلتان را همراه خود داشته باشید. یک ست سبد ثابت (غیر قابل جداشدن) ممکن است بهترین گزینه نباشد. شما می توانید از خورجین ها استفاده کنید. در مورد کیف های زیر زین، به دنبال کیف هایی باشید که امکان جدا کردن سریع و آسان را به شما می دهند مانند نمونه های بندی یا کیف هایی که با بست های کیف (سگگ پلاستیکی) به زیر زین متصل می شوند.
اخطار: مطمئن شوید کیف به طور ایمن به دوچرخه تان متصل شده است. وسایلی که به طور غیر ایمن قرار گرفته اند در هنگام سواری ممکن است به طور غیرمنتظره ای جابجا شوند و باعث از دست دادن کنترل دوچرخه شوند.

تناسب وزن بار
از حمل بارهای خیلی سنگین روی دوچرخه اجتناب کنید، حمل بارهای خیلی سنگین می تواند کنترل دوچرخه و فرمان پذیری را دشوار نماید. بارهای قرار گرفته در قسمت عقب دوچرخه کمتر از بارهای قسمت جلو در فرمان پذیری و کنترل دوچرخه تأثیر می گذارد. هر چه ارتفاع بارها کمتر باشد نیز بهتر است. یک دوچرخه که کاملاً بارگیری شده است هرگز نباید توانایی شما را در عبور از موانع، دوچرخه سواران دیگر و ماشین های عبوری تحت تأثیر قرار دهد.
خورجین ها الزامی ندارند به صورت ست کامل استفاده شوند. اگر فقط مقدار مشخصی بار دارید که یک خورجین را پر می کند، بهترین کار آویزان کردن همین یک خورجین در سمت مخالف جاده(ترافیک) روی باربند می باشد. اگر باربند و خورجین را به طور ایمن متصل کرده باشید، نیازی به نگرانی در مورد سمت دیگر باربند که باربندی قرار نگرفته است، باشید.